Ciekawostki na temat hokeja na lodzie

Kochasz hokej na lodzie lub dopiero zaczynasz interesować się tym sportem i chciałbyś dowiedzieć się więcej na jego temat? Jeśli tak, to czytaj dalej, bo oto najbardziej interesujące i zaskakujące fakty na temat hokeja na lodzie, które udało się nam zebrać.

Pierwszy krążek hokejowy

Bez względu na to, jak mało wiesz o hokeju, jeśli zapytamy Cię jak wygląda krążek hokejowy, prawdopodobnie odpowiesz, jak większość ludzi, że jest okrągły. To prawda, ale niewiarygodne jest to, że pierwsze krążki używane do gry w hokeja miały kwadratowy kształt. Jednak w krótkim czasie sportowcy zdali sobie sprawę, że okrągły krążek będzie o wiele bardziej efektywny i zmieniono jego kształt.

Przesądy w hokeju

Choć może wydawać się śmieszne, że gracze hokeja na lodzie boją się czegokolwiek, biorąc pod uwagę ich rozmiar i fizyczność, faktem jest, że większość profesjonalnych graczy hokeja na lodzie jest bardzo przesądna. Jednym z przykładów jest popularny John Maddin. Wierzy, że zmiana sznurówek w łyżwach po treningach i przerwach przynosi szczęście drużynie.

Problem z zębami

Badania przeprowadzone w zawodowej lidze hokeja na lodzie NHL wykazały, że 68 procent profesjonalnych graczy straciło co najmniej jeden ząb podczas treningu lub gry w hokeja.

Pierwsza gra

Choć może się wydawać, że jest to nowoczesny sport, prawda jest taka, że pierwszy mecz hokejowy odbył się o wiele więcej lat temu, niż jakikolwiek amator mógłby sobie wyobrazić. Miał on miejsce 3 marca 1875 roku i odbył się w Montreal’s Victoria Rink. Od tego wszystko się zaczęło – więcej o historii hokeja pod adresem: https://e-hokej.pl/historia-hokeja-czyli-od-tego-wszystko-sie-zaczelo/

Pierwsza drużyna hokejowa

Teraz, gdy już wiesz, kiedy rozegrano pierwszy mecz, być może zainteresuje Cię fakt, że pierwsza drużyna hokejowa wszech czasów liczyła dziewięciu zawodników, potem siedmiu, a dopiero w 1904 roku powstały dzisiejsze sześcioosobowe drużyny.

Grubość lodu na boisku

Jeśli lód jest zbyt gruby, zawodnicy nie mogą się szybko ślizgać, a krążek nie toczy się efektywnie, więc lodowisko ma zwykle od sześciu do dziesięciu centymetrów grubości, aby można było komfortowo grać.

Ochraniacze w hokeju

Uderzenie krążka w głowę może wyrządzić wiele szkód graczowi i dlatego ochrona jest tak ważna. Prędkość powietrza, jaką może osiągnąć krążek lecący w powietrzu, wynosi do 193 kilometrów na godzinę.

Pochodzenie słowa „hokej”

Słowo hokej ma francuskie korzenie. Konkretnie, pochodzi od słowa hoquet, które w przeszłości oznaczało „pasterski kij” i które logicznie odnosi się do kija hokejowego.