Dogrywka to ustalony czas dodawany do podstawowego w meczu sportowym. Ma zastosowanie w przypadkach, gdy mecz kończy się remisem, a zasady zawodów nie pozwalają na taki wynik. Długość czasu jest różna w różnych dyscyplinach sportowych. Może się też różnić w zależności od różnych faz rozgrywek, na przykład w finale może być dłuższy niż w poprzednich fazach turnieju. Pora przyjrzeć jej się z bliska na przykładzie hokeju na lodzie.
W jakich sportach dogrywka ma ważne znaczenie?
Wiele sportów drużynowych korzysta z idei dogrywki. Na przykład jest ważnym elementem meczów w piłce nożnej – tych w systemie jednego meczu, jak i w systemie mecz-rewanż, w tym drugim starciu. Jest też przedmiotem wątpliwości i dyskusji. Podobnie jest na przykład w piłce ręcznej, gdzie zasady są zupełnie inne niż w piłce nożnej. Generalnie jest ona obecna w sporcie, choć nie przeważa, nawet wśród sportów drużynowych. Jednym z nich, w których ma bardzo duże znaczenie, bo często przepisy nie pozwalają na jakiekolwiek remisy, jest hokej na lodzie.
Dogrywka na lodowej tafli
Istnieją dwa rodzaje dogrywek w hokeju na lodzie, choć jedna jest wybierana o wiele częściej. To normalna przedłużona gra. Jeżeli mecz hokeja w normalnym czasie zakończy się remisem, to jest on kontynuowany do momentu zdobycia przez drużynę bramki, tzw. nagłej śmierci. Po bramce mecz się kończy. Długość dogrywki i liczba zawodników na boisku różni się w zależności od ligi, w której rozgrywany jest mecz. Kiedy spotkanie kończy się remisem, bardzo często kontynuuje się go albo rzutami karnymi.
To druga forma dodatkowego rozstrzygnięcia meczu. W nich zawodnicy w trzech seriach próbują pokonać bramkarzy. Gdy to się nie uda lub gdy będzie remis, rywalizacja trwa do pierwszego spudłowanego karnego. Czasami nie stosuje się zasady o rzutach karnych. W takiej sytuacji mecze są przedłużane, aż któraś z drużyn nie zdobędzie bramki. Przez to mecze najlepszej ligi świata, czyli NHL, mogą trwać godzinami. Za zwycięstwo w dogrywce nie otrzymuje się 3 punktów jak normalnie. Przegrany zgarnia 1 punkt, a zwycięska ekipa 2 punkty.
Dogrywka w hokeju – inna forma rozstrzygania meczów
Zwykle pierwsze 5 minut wystarczy, by rozstrzygnąć, kto jest zwycięzcą. Jednak czasami w meczach hokejowych dogrywki trwają o wiele dłużej. To sprawia, że hokej może wyglądać różnie w zależności od rangi zawodów i miejsca rozgrywania meczów. Niemniej przedłużony czas gry jest potrzebny w wielu sportach, by w końcu móc wyłonić zwycięzcę.